Serwis www dla osób niepełnosprawnych
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) jest odpowiedzialny za działania na rzecz rehabilitacji i zatrudnienia osób niepełnosprawnych.
Serwis internetowy PFRON to kluczowe narzędzie do komunikacji z niepełnosprawnymi i ich opiekunami. Ponieważ PFRON realizuje równocześnie liczne projekty adresowane do różnych grup społecznych, to osobne sekcje w portalu posiadają np. organizacje pozarządowe, przedsiębiorcy i rolnicy.
W 2016 PFRON powierzył Inovatica przygotowanie nowego portalu. Wśród wymagań dla nowej platformy znalazły się m.in.
- System zarządzania treściami w serwisie (CMS) na licencji open source
- Możliwość korzystania z serwisu przez użytkowników z wszelkimi niepełnosprawnościami i seniorów. Serwisy www.pfron.org.pl oraz bip.pfron.org.pl miały stanowić wzorcowy przykład wdrożenia WCAG 2.0 na poziomie A i AA. Oznacza to realizację serwisu zgodnie z szeregiem dodatkowych wymogów takich jak np.
- możliwość przeglądania serwisu przez osoby niewidome i słabowidzące (osiąga się to m.in. za pomocą przełączania na wysoki kontrast oraz opisami każdego elementu strony tak by możliwe było korzystanie z audiodeskrypcji)
- opcjonalne nawigowanie w serwisie wyłącznie z użyciem klawiatury
- odpowiednią wielkość i widoczność przycisków
- publikację treści w taki sposób by maksymalnie ułatwić zapoznanie się z nimi
- Zastosowanie dobrych praktyk UX
- Zgodność z międzynarodowym standardem realizacji stron www: W3C
- Optymalizacja serwisu pod urządzenia mobilne
- Optymalizacja serwisu pod SEO
- Migracja treści ze starego serwisu
Fakty i liczby
- Ilość potencjalnych użytkowników: ponad 5 mln (liczba osób niepełnosprawnych w Polsce, nie uwzględniając ich opiekunów).
- Tylko w 2020r. serwis www.pfron.org.pl zanotował blisko 7,8 mln odsłon, wygenerowanych przez 1,3 mln użytkowników 2020 roku.
- Co roku PFRON na pomoc osobom niepełnosprawnym wydaje ok. 5,5 miliarda zł (5,6 mld zł w2019).
Serwis www dla administracji publicznej
Po zapoznaniu się z wymaganiami PFRON przeprowadziliśmy analizę dostępnych rozwiązań i zaproponowaliśmy by nowy serwis został wyposażony w CMS TYPO3. Wybraliśmy to rozwiązanie ponieważ najlepiej pozwala ona zrealizować szereg usług niezwykle ważnych dla administracji publicznej np.
- Ustalanie różnych poziomów dostępu zależnie od przydzielonej roli – panel administracyjny TYPO3 pozwala na łatwe zarządzanie profilami i nadawanie im odpowiednich uprawnień np. redaktor, administrator. Dodatkowo pozwala na łączenie przypisanych do danej roli osób w grupę i równoczesną pracę kilku opiekunów serwisu jednocześnie;
- Przemyślana, bezpieczna polityka tworzenia i zarządzania hasłami (reguły dot. budowy hasła, jego długości i złożoności, wymuszania zmiany przy następnym logowaniu);
- Administrator samodzielnie określa zakres dostępu do danych i plików gromadzonych w systemie;
- TYPO3 pozwala łatwo zapisywać i udostępniać historię wszystkich operacji wykonywanych przez użytkowników (włączając w to operacje z logowania, wyświetlania umieszczenia, zmiany i kasowania treści) co jest niezwykle ważne podczas edytowania BIP;
- Duże możliwość dodatkowych integracji. W przypadku PFRON konieczna była integracja z zewnętrzną bazą danych oraz zapewnienie synchronizacji wprowadzanych zmian między serwisem podstawowym a BIP;
Podsumowanie
Poza rozwiązaniami, które są szczególnie przydatne dla stron www administracji publicznej, serwis posiada liczne funkcjonalności przydatne w każdej www:
Newsletter
Wygodny w użyciu i efektywny newsletter to przede wszystkim wartościowe treści i dopasowana grupa odbiorców. Jednak realizując www można wdrożyć wiele rozwiązań, które dodatkowo ułatwią komunikację np. możliwość użycia wielu szablonów dla różnych zdefiniowanych wersji powiadomień, automatyczne generowanie listy zawierającej informacje o nowych artykułach (z opcją wyłączenia wybranych pozycji przed wysyłką) czy liczne opcje definiowania grup odbiorców.
Zabezpieczenia
Wdrażając serwis online staramy się ograniczać zarówno ryzyka wewnętrzne jak i możliwość ataku zewnątrz. Ograniczaniu ryzyka wewnętrznego służą właśnie zróżnicowane uprawnienia dostępowe i rejestry wprowadzanych zmian. Niezależnie od przyczyn wykrytej usterki można również liczyć na wykonywany regularnie backup.
Realizując serwis dla PFRON zobowiązaliśmy się do wprowadzenia szeregu zabezpieczeń na wypadek ataku zewnętrznego, których szczegóły muszą zostać poufne. Bardzo ważne jest jednak dopilnowanie by zrealizowany serwis był stale aktualizowany, a wykonawca zobowiązał się do niezwłocznego poprawienia wszelkich wykrytych luk bezpieczeństwa.
Podsumowanie
Zrealizowaliśmy serwis PFRON zgodnie ze wszystkimi wymaganiami dzięki czemu stał się jeszcze bardziej przyjazny dla użytkowników. Zadbaliśmy również o przeniesienie wszystkich danych, integracje zewnętrzne oraz szkolenia z obsługi.
Zobacz nasze case studies
Sprawdź jak rozwiązujemy problemy rozmaitych branż. Dowiedz się jak powstają nasze strony www, serwisy TYPO3, aplikacje mobilne Android i iOS. Kliknij wybrane case study i dowiedz się więcej: