React native
Framework React Native to rozwiązanie stworzone przez Facebook’a, które pozwala na tworzenie aplikacji mobilnych na platformy iOS i Android. Bazuje on na języku JavaScript, a przygotowane z jego wykorzystaniem aplikacje mobilne pod względem jakości i wydajności trudno odróżnić od aplikacji natywnych.
Natywne komponenty powstają w React Native dzięki zdolności “tłumaczenia” tzw. mostów (bridges) i możliwości współdzielenia kodu pomiędzy obie platformy. Dzięki temu możemy napisać pełnoprawną aplikację natywną, taką samą jak z wykorzystaniem Java / Kotlin dla Androida oraz Objective-C / Swift dla systemu iOS.
Aplikacje przyjazne dla użytkowników
Siłą React Native jest możliwość budowania przyjaznego dla użytkownika UI aplikacji w oparciu o dostępne komponenty. Zespół developerski może tworzyć nawet skomplikowane layouty, które jednocześnie można atrakcyjnie ostylować zgodnie z wymogami iOS lub Androida. W połączeniu z możliwością tworzenia interaktywnych animacji aplikacje mobilne cechują się bardzo dobrym UX. Pozytywne doświadczenia użytkownika zapewnia również dobrze rozplanowana nawigacja. React Native pozwala łatwo zarządzać ścieżkami, również w kontekście zróżnicowanych wielkości ekranów.
Korzystanie z React Native przynosi klientowi wyraźne korzyści biznesowe.
React native - korzyści
Hot reloading
Szybszy proces developmentu dzięki funkcji “hot reloading” to niewątpliwie duża zaleta tego frameworka. Zmiany wprowadzone w kodzie natychmiast “odświeżają” aplikację i w ciągu kilku sekund jesteśmy w stanie zobaczyć je na ekranie urządzenia mobilnego w przeciwieństwie do zmian napisanych w technologiach natywnych.
Współdzielony kod
Kolejnym plusem mającym wpływ na prędkość prac to współdzielony kod w około 90% w zależności od skomplikowania aplikacji. Pozwala to na jednoczesne wykorzystanie raz napisanych komponentów w obu platformach.
Zasoby
Wspólny kod wymaga również mniej zasobów ponieważ nie ma potrzeby tworzenia oddzielnych zespołów Android / iOS. Jedna baza kodu oznacza prostsze utrzymywanie aplikacji oraz jej ewentualne późniejsze skalowanie.
Aplikacja hybrydowa? Znacznie więcej!
React Native nie jest technologią hybrydową taką jak np. Ionic, która wykorzystuje WebView czyli komponenty webowe (takie same jak w przypadku aplikacji internetowej) osadzone w aplikacji mobilnej. Pozwala to na wykorzystywanie specyficznych interfejsów i API dla danej platformy.
W przeciwieństwie do rozwiązań hybrydowych można korzystać z takich samych dobrodziejstw jak “tradycyjne” aplikacje natywne chociażby darmowe mapy Google.
Wysoki poziom UX / UI
User Experience i User Interface to bardzo ważne aspekty w każdym projekcie, nie tylko w aplikacjach mobilnych. React Native pozwala nam renderować ten sam widok (np. przycisk), który będzie wyglądał inaczej dla Androida oraz inaczej dla iOS. Brak ograniczeń nie sprowadza się tylko do widoków ponieważ kluczowe funkcje lub specyficzne zachowania dla danej platformy możemy “dopisać” używając natywnego języka.
React Native - korzyści:
- Szybkie wdrożenie i niższe koszty w porównaniu do sytuacji gdy aplikacje na iOS i Androida realizowane są oddzielnie.
- Szybsze wprowadzanie zmian i aktualizacji dzięki wykorzystaniu wspólnego kodu na obie platformy
- Pozytywne doświadczenie użytkownika. Wysoki poziom user experience, elementy aplikacji odpowiedzialne za wygląd i działanie aplikacji zachowują się tak w rozwiązaniach natywnych.
- Możliwość tworzenia aplikacji tak by kluczowe zasoby były przechowywane na urządzeniu, dzięki temu kluczowe funkcjonalności mogą być zapewniane również offline lub przy minimalnym transferze
React native - możliwości
Efekt końcowy i wygląd aplikacji w dużej mierze zależą od umiejętności programistów. Trzeba być pewnym posiadania partnera łączącego wiedzę na temat korzyści i ograniczeń React Native w aplikacjach mobilnych. Partnera, który dzięki zebranemu know-how wie jak oszacować ryzyko towarzyszące każdemu z projektów. Podsumowując, jeśli:
- musisz dotrzeć do użytkowników na wielu platformach,
- aplikacja nie wymaga dużej liczby integracji z funkcjami specyficznymi dla systemu operacyjnego,
- chcesz aby aplikacja posiadała zbliżony wygląd bez względu na platformę,
warto rozważyć użycieReact Native.